Büyük Rüya Tabirleri Ansiklopedisi | Cumhur

Bakınız; Gaza ve Cihad, Harp.

Rüyada savaşı kazanmak, başarının haberidir. İnsanlarla bazı kavgalara tutuşacaksınız; fakat siz kazanacaksınız demektir.

Rüyada savaşı kazanmak, başarının haberidir. İnsanlarla bazı kavgalara tutuşacaksınız; fakat siz kazanacaksınız demektir.

İnsanlarla birtakım tartışmalarınız olacak. Savaşta yenilgiye uğradığınızı görürseniz, hayatta başka kişilerin hatalardan dolayı zarar görebilirsiniz. Toplumsal önemli olaylara işaret edebilir. Kişinin hiç aklına gelmeyecek olaylara tanıklık edeceğine işaret eder.

Rüyasında savaşan insan sıkıntılarından kurtulur. Savas üç sekilde yorumlanır: Biri memleketler arasinda, ikincisi memleketin içinde devletle halk arasinda, üçüncüsü halkin kendi aralarinda.

Rüyalar da bu üç sekle göre tabir olunur.

Devletler arasinda savas yapildiğini görmek, fitne ve fesat çikacağına veya veba, kolera gibi salgin bir hastaligin meydana geleceğine delalet eder.

Bir devlet baskani ile tebaasi arasinda savas görmek, bereket ve ucuzluga işarettir. Halk arasinda savasildiğini görmek, aralarinda iyi bir geçime delildir.

Bir memlekete asker girdiğini görmek, oraya çok yagmur yagacağına işarettir. Savas için askerin toplandiğini görmek, batilla ugrasanlarin yenilgiye ugrayacaklarina; askerin az ve kendisinin de onlarin arasinda görmek, düsmana karsi zafere delalet eder. Savasta olduklarini ve savas meydaninda rüzgar eserek toz kaldirdiğini görmekte hayir yoktur, iki bölük askerin birbirleri ile savastiklarini görmek, üstün gelenin yenileceğine işarettir, iki tarafin savas sirasinda birbirlerine karistiklarini görmek, herkese hayir geleceğine işarettir.

Abdulgani Nablusi'ye göre; rüyada düsmanla savasan dinine hizmete, ana babasina yardıma, karisi hakkinda da kiskançliga delalet eder. Insanin kendisinin bir savasta dinsizler tarafinda görmesi, Islamiyet'ten uzaklastiğına, yahut dine karsi. geldiğine yahut üzerine itaati gerekene karsi itaatsizlik ettiğine, yahut namazini terk ettiğine delalet eder. İnsanlarla birtakım tartışmalar yaşayacaksınız. fakat siz kazanacaksınız. Savaşı kazanmak, başarının işaretidir.

Rüyada savaş görmek yada savaşta bulunmak; yakınlarınızla bazı nedenlerden dolayı aranızın açılacağına işarettir.

Rüya Yorumlama Sanatı | Ulema

Rüyada iki ordunun birbiriyle savaştığını görmek veya harbin içinde bulunduğunu müşahede etmek, korkuya, şiddete, üzüntü ve kedere işarettir.

Rüyalar ve Yorumları | Muabbir

İbn-i sirin’e göre rüyada Allah rızası için savaşmak aile ve kendi hayatının düzene gireceğine, rızkın genişlemesine, malın artmasına delalet eder. Savaştan kaçtığını görmek ev ve aile hayatının sıkıntılı geçtiğine, eş ve çocuklarına zulmettiğine, rızkın kesileceğine işaret eder.

Rüyada savaşa gittiğini görmek geçim darlığından kurtulmaya, insanlar arsında iyilikle yâd edilmeye, rızkın genişlemesine işaret eder. Yine, düşmanla savaştığını görmek anne babaya yardım etmeye, rüya sahibinin eşine olan bağlılığına işaret eder.

Rüyada süngü görmek çocuklarından hayır görmeye, kalkan görmek kurtuluşa ermeye, kılıç görmek amacına ulaşmaya yorumlanır.

Düşmana galip geldiğini görmek izzet ve şerefe kavuşmaya, ev halkıyla beraber savaşa katıldığını görmek bütün arzuların yerine geleceğine, yalnız başfflâ savaştığını görmek zengin olmaya delalettir. Savaşta düşmanı tarafından öldürüldüğünü görmek mutluluğa, sevince, helal rızka, ömrün uzamasma işaret eder.

Rüyaların Anlamı | Müslim

Rüyada savaşı kazanmak, başarının haberidir. İnsanlarla bazı kavgalara tutuşacaksınız; fakat siz kazanacaksınız demektir.Savaş Görmek | Rüya Yorumları

Bu Rüyanın Anahtar Kelimeleri: Savaş


Anarşistlerle Savaşmak

Rüya Tabirleri Sözlüğü

Rüyada anarsistlerle savastiğini gören kimse, dinine veya anne babasina yardım eder ve hanimini kiskanir. Bir kimse rüyada anarsistlerden görse, o kimsenin mürted olmasindan veya dinine muhalefet etmesinden yahut itaat edilmesi gereken kimseye itaat etmemesinden ya da namazi terketmesinden korkulur. ... Rüya Tabirleri Sözlüğü

Denizde Savaşmak

Rüyalar ve Yorumları

Bir kimsenin rüyada denizde savaştığını görmesi, korkaklığa, tehlikeli işlerde bulunmaya, iki düşman arasında kalmaya (ki biri deniz öbürü düşman) tazminat altında bulunmaya delâlet eder.

Bu rüya, bazı kere de denizden ve denizin delâlet ettiği bir kimseden rızık talep etmeye alâmettir. ... Rüyalar ve Yorumları

Denizde Savaşmak

Rüyaların Anlamı

Rüyada denizde savasmak fakirlige, korkakliga, tehlikeli islerde bulunmaya, iki düsman arasinda kalmaya, tazminat altinda bulunmaya veya denizden rizik talep etmeye işarettir. ... Rüyaların Anlamı

Savaş Baltası

Rüyalar Kitabı

Rüyada savas baltasi görmek, zafere ve üstünlüge delalet eder. ... Rüyalar Kitabı

Savaş, Savaşmak

İslami Rüya Tabirleri

Cafer Sadık: Rüyada savaş görmenin dört tabiri vardır:

1-Hayır ve bereket

2-Resul-i Ekrem’in (s. a. a) sünneti

3-Zafer

4-Şifa

5-İtaat

6-Ganimet

Müellif: Allah yolunda savaştığınızı görmek; insanlara (maddi açıdan) ihtiyaç duymayacağınıza… [«Allah yolunda hicret eden kimse yeryüzünde gidecek birçok güzel yer ve bolluk (imkan) bulur. »[162]]

Savaştan yüz çevirdiğinizi görmek; mal varlığınızı çocuklarınızdan veya akrabalarınızdan esirgeyeceğinize… [«Geri dönerseniz, yeryüzünde bozgunculuk yapmaya ve akrabalık bağlarını kesmeye dönmüş olmaz mısınız?»[163]]

Savaşa gittiğinizi görmek; üstünlük ve saygınlık elde edeceğinize işarettir. «Müminlerden, oturanlarla malları ve canlarıyla Allah yolunda cihat edenler bir olmaz.

Allah, malları ve canları ile cihadı edenleri, derece bakımından oturanlardan üstün kıldı. Gerçi Allah hepsine de güzellik vaat etmiştir; ama mücahitleri, oturanlardan çok büyük bir ecirle üstün kılmıştır. »[164]Cabir Mağribi: Tek başınıza kafirlerle çarpıştığınızı görmek; düşmana karşı zafer elde edeceğinize ve helal rızk elde edeceğinize…

Kafirlerin saldırısına uğradığınızı görmek; rızk elde etme konusunda sıkıntı yaşayacağınıza…

Savaşta kafirlerin sizi öldürdüklerini görmek; ömrünüzün uzayacağına ve helal rızk elde edeceğinize işarettir. «Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın.

Bilakis onlar diridirler; Rableri yanında rızklara mazhar olmaktadırlar. »[165]Çağdaş Ulema: Savaş görmek veya savaşmak; düşmanlık, nefret ve kıskançlığa…

Savaş meydanında savaşmak; bir faciayla karşılaşacağınıza ve kurtulacağınıza…

Savaş meydanı görmek; kendinizi zor bir işe hazırlayacağınıza. . .

Savaş oyunu izlemek; başkalarının üzüntülerine sevineceğinize işarettir.

... İslami Rüya Tabirleri

Savaşmak

Büyük Rüya Tabirleri

İbni Sirin'e göre; rüyada fi sebilillah (Allah rizasi için) savasanin gerek kendi hali ve gerek ev halkinin hali dogruluk gösterir.

Rizki genisler ve parasi artar. Savastan kaçtiğini görmek, ev halkina. özellikle karisina sefkat ve merhametinin azliğına delalet eder. Kirmani'ye göre; rüyada savasa gidip düsmana galip geldiğini görmek, fazilet ve san kazanmaya; bir memleket halkinin savasa katildiklarini görmek, muradi her ne ise yerine geleceğine ve düsmana üstün gelineceğine işarettir.

Cabir'ül Magribiye göre; yalniz basina düsmanla dövüstügünü görmek, zenginlige; düsmani yendiğini görmek, helal rizka; savastiğini ve düsmanin üstün geldiğini görmek, rizkinda darliga; bir rivayete göre geçim tedarikinde zorluk çekmeye; savasta düsmanlari tarafindan öldürüldügünü görmek, feraha ve sevince, helal rizka, uzun ömre; gazilerle beraber savaca gittiğini görmek, hayra; savastan sonra memleketine döndügünü görmek, saglik ve selamete, muradinin olmasina; sevinç ve mutluluga; eğer rüya sahibi gurbette ise, selametle vatanina döneceğine; eğer hasta ise iyileseceğine delalet eder.

Cafer'i Sadik'a göre; rüyada savasmak alti sekilde yorumlanır; Menfaat, sürineti ihya etmek, düsman üzerine zafer, hasta için saglik, büyüklere itaat, ganimet.

Abdulgani Nablusi'ye göre; rüyada savasmak, ev halkinin geçimlerinin saglanmasi için acele etmek ve Allah'i '(C. C. ) anmakla tabir olunur.

Bir rivayete göre de, rüyada savastiğini görmek, rizka ve mutluluga erismege işarettir. Savasa gittiğini görmek ganimete, ahirette yüksek bir dereceye ulasacağına delalet eder. Silahi ile savasa gittiğini görmek, dünyada her cihetçe dinine bagli olduğuna ve bütün seriat emirlerini yerine getirdiğine delildir.

Bütün insanlarin savasa katildiklarini görmek, zafer kazanacaklarina; tek tek ellerindeki kiliçlari ile düsman üzerine yürüyüp onlarla savastiklarini görmek, o memleket halkinin refah ve mutluklari için yasayacaklarina işarettir. ... Büyük Rüya Tabirleri

Zırhlı Savaş Gemisi

Rüya Yorumlama Sanatı

Demirden yapılmış gemiler devlet başkanı ile tabir olunur.

Bu gemiler, büyüklük ve küçüklüklerine göre; Hücumbot, devlet başkanına; kruvazor amiral ve subaylara; muhripler albaylara; torpidolar askerlere; denizaltılar fen kıtalarına; çıkarma gemileri tank ve benzerlerine; uçak gemileri hava kıtasına yorumlanmaktadır.

Büyük bir hücumbotun denizde geçtiğini görmek, devlet başkanının şevket ve kudretinin artmasına; düşmana üstünlüğe işarettir. Hücumbotun denizin üzerinde dalgalarla yalpalandığını görmek, siyasi değişikliğe ve devlet başkanının yerinin sarsıldığına; hücumbotun battığını görmek, devlet başkanının zor durumda bulunduğuna; tekrar yüzdüğünü görmek, o zorluktan kurtulacağına; yara alıp bir tarata yattığını görmek, kuvvet ve kudretinin azalacağına; hücumbotun karada da yürüdüğünü görmek devlet başkanının başarısına delalet eder.

Bir donanmanın bütün gemilerinin karadan gittiğini görmek, orduların savaşa sokulacağına; donanmanın limanda demir attıklarını görmek, memlekette rahat ve asayişin bulunduğuna, hücumbotun topları ile ateş ettiğini görmek, hükümet emirlerinin uygulandığına işarettir. ... Rüya Yorumlama Sanatı


Benzer Aramalar