Rüya Tabirleri Sitemize Hoşgeldiniz

En Çok Görülen Rüya Sembolleri

Porselen yemek takimi Görücü Yaşayan evliya birisinin uzamış kirpiğini kesmek Rüyada meleklerin ismini saymak Rahman c.c Dizlik Kiz görmek Rüyada kaz görmek Rüyamda yılan gördüm ne demek Elma Hay Rüyada gül suyu dökmeķ Kuş Diş Guneshi gozu var ve o insana bakiyor Rüyada y Yeni ev Rüyada arı görmek Rüyada ke Diş fırçası Evlenmek İplik Kar Karpuz Su görmek Mangal yapmak İsa a.s. Bal Kapı Şeker Ev Alça Para Rüyada kar görmek Ruyada at görmek Et Kan Kil Kedi Çocuklu kadın isa a s Çıplak Su yesil Rüyada lezbiyen oldugunu görmek Aşığını Rüyada ev görmek Kaza Namaz B

İslami Rüya Tabirleri ve Rüya Yorumları Sözlüğü

Rüyalar İslâm’a göre rüya üç çeşittir.

Salih rüya,
Şeytanî rüya,
İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya.

Şeytanî rüya şeytanın, insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için, uyku halinde insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur: Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Bunun için Allah’a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah’a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir.

İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise. insan bir şeyle meşgul olup onunla fazlasıyla ilgilendiği için hakkında rüya görür. Peygamber (sav) bir hadiste şöyle buyurur: Rüya üçdür. Allah tarafından olup müjde veren salih rüya, üzüntü verip şeytandan gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya.

Yûsuf sûresinde zikredilen Hz. Yusuf (as)’ın rüyasıyla ilgili âyet ile yukarda zikredilen hadisler bunu ifade ediyorlar. Rüyaların içinde hak rüyalar vardır. Ancak her rüya haktır ve her tabir de doğrudur, denilmez. Rüyaya göre hareket ve rüyaya istinad etmek doğru değildir. Hatta fıkıh kitapları beyân ediyorlar: Şeytan her ne kadar Peygamberin suretine giremezse de Şaban’in yirmi dokuzunda Peygamber (sav) herhangi bir kimsenin rüyasında yarın Ramazan’ın birinci günüdür oruç tutunuz diye emretse de bu rüya ile amel edilmez. Çünkü, rüya ilim olmadığı gibi zabt da edilmez.

Rüya ve İlham ile Amel Etmek

Rüyalar ve İlhamlar; Rabbani ve Rahmani, Şeytani ve Nefsani olabilirler. Bu sebeple aralarını iyi belirlemek gerekir. İslam uleması bu konularda şu üç şartın yerine getirilmesi durumunda amel edilebileceğini, ama hiç kimseyi zorlamanın doğru olmadığını belirtirler.

Görülen rüya veya ilham, dinimizin emirlerinden birini kaldırıcı veya yasaklarından birini de helal edici cinsten, yani dine aykırı ve sünnete zıt olmayacak.

Rüya veya İlham güvenilir, herkesin itimat ettiği, Ebu Hanife, Şafii, İmamı Rabbani, İmamı Gazali gibi kişiler olmalıdır. Herkes o zatın yalan söylemeyeceği ve dinin esaslarını hakkıyla bilen ve yaşayan birisi olduğunu kabul etmelidir.

Rüya ve İlhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemeli. Sadece tavsiye edilebilir. Rüyalar ve ilhamlar birer ikazdır, irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz. Bu rüya ve İlhama uyanlar ayıplanmayacağı gibi, uymayanlar da ayıplanmaz.


Genel Bilgiler
Ortak Rüyalar
En Son Aranan Rüyalar

Rüyada bi çok öküz görmek

Komşunun kızının dişi sallanıyordu

Kocasının 3 penisi olduğunu görmek

Bi erkede doldurma almak ve yemek

Ruyada-bardak-istemek-diyanet

Selamin aleykum benim ablam intihar etti ve vefat ettikten 10 gun sonra ruyamda ablami tabutun icinde kefene sarili fakat ayaklarindan diz kapagina kadar bacaklari acikti ve yuzune mavi acik bir isik vuruyordu ben annem ve diger ablam da basinda duruyorduk bu ne demek nolur bir cevap verin bana allah rizasi icin

Oglunun çıplak olması

Duvara yaslanmak

Rüyada et görmek

Akrsbalarınla bir yere gitmek vegerçekte ölmüş olan anneannemin bizden önce oraya gitmesi onu merak edip peşinden koşerak gittimyol çomurlu olduğu halde hiç bir yrimin kirlenmemesi yeşilbir tepeye çikmam orada bidin bire suçikmış orodaki çocukların sudan içmeye çekinmeleri benim onlara suyun allah tarafın dan şifa olsun diyegöndirildiğini avcuma su alıp azıma götürdüğümü oradaninem gerktiğini oradaki çocukların cemideninmem gerektiğini söylemeleri caminin dört katlı olması herkatından inerke kapılardan içiriye baktığımda allah ın yüceliği tek vebenzersiz oluşu aşkı muhabbeti ve sonsuzluğunu hissederek bağırarak coşkuyla tekbir getirerek indiğimi aşağıya indiğimde merdivenlerin orada allah katından bir görevlinin beyaz iymiş insanlara süslü beyaz ayakkabılar giydirerek gönderdiğini ona zahmet vermemek için ayakabıları kemdimin alıpkoydugumu görerlinin onlar%2

Kendin pisliğini görmek

Ruyada camurda bir sey aramak

Problem çözmek

Kumaş parçası toplamak

Evlı bi erkeyın beker bı kıza kaysı ermesı ne anlma gelir

Ruyada vucutdan kıl temizlemr

Rüya da kar görmek

Mutfagımkırılmışğördüm

Rüyada çimen

Rüyada hurma ağacının evln üstüne devrilmesi

Rüyada hurma ağacının evlerin üzerine devrilmesi

Rüyada tilki

Rüyada saçimin uzayip düzlestigini görmek

Rüyada karşılıklı iki kişiyle amenerasuluyu bagırarak okumak

Rüyada kuş boku görmek

Ruyada-buyuk-makarna-gormek

Rüyada hiç bir şey görememek ne anlama gelir

Sevgiliye toprak hediye etmek

Ruyada-sac-sakal-trasi-olmak

Rüyada ölen anneyi yer süpürürken görmek

Ruyada-igne-ilac-gormek

Saat kir mai

Ruyada-topluca-dua-etmek

Ruyada-kum-qormek

Ruyada-killi-toprak-gormek

Rüyada uçakdan bomba atılmasını görmek

Ruyada insanin yuzunde yagli cilt gormek

Ruyada hz ibrahimi gormek

Nefsin-ruyalari-kum

Ruyada-selam-la-bir-eve-girmek

Ruyada-kumsal-gormek

Ruyada-kunut-duasi-okumak

Rüyada ayetül kürsi okumak

Hamile kadının rüyasında fındık toplaması ne anlama gelir

Gül kurusu rengi ni görmek

Ruyada-evin-catisinda-mezar-gormek

Rutadabitgörmeknedir

Bos cam su bardagi vermek

Amenarrasulu suresi

Ortaga bos cam bardak vermek