Rüya Tabirleri Sözlüğü | İslam Alimi

Rüyada zamanın tamamen gece olduğunu görmek, rüya sahibi için geçimin darlığına delâlet eder.

Ancak bu tâbir gecede ayın nuru ve aydınlığı bulunmadığı takdirdedir.

İbn-i Sîrîn demiştir ki: Rüyada karanlık gece görmek, üzüntü, hüzün ve gam ile tâbir olunur. Mehtaplı, aydınlık, yıldızlar parlayan gece görmek, ferah, sevinç, sürür ve kolay geçimdir.

Cafer-i Sâdık hazretleri demiştir ki: Rüyada karanlık görmek beş veçhe ile tâbir olunur. a) Küfür, b) Hayret, c) Geçimde güçlük, d) Bedbaht ve günah, e) Delâlete düşmek.

Rüyada zulmetten nura çıktığını görmek, ehl-i salâh ve ehl-i takva sahibi olmaya işarettir. Fakir için bu rüya, zenginliğe delâlet eder. Kâfir ve fasık hakkında ise hidayet ile tâbir olunur.

Bir kimsenin rüyada dünyayı devamlı gündüz ve nur içinde görmesi, işlerinde istikamet üzere olmaya, uzun ömre, hayır ve hasenata, rif’at ve ulvî makama delâlet eder Rüyada kendi hanesini karanlık ve zulmet içinde görmek, uzun bir yolculuğa alâmettir.

Denilmiştir ki: Gece ile gündüz birbirine zıt iki hükümdara delâlet eder. Gece, kâfir olana; gündüz de Müslüman bulunana işarettir. imam Nablusî demiştir ki: Bazan rüyada gece görmek, ölüme de delâlet eder. Çünkü Allahu Teâlâ, uyuyanların nefislerini ve onların ruhlarının bedenle olan dış ilişkilerini keser. Gündüz de . öldükten sonra dirilmeğe delâlet eder.

Bir adamın rüyada geceden sonra sabah olduğunu görmesi, hastalıktan afiyete ermeye delâlet eder.

Bazı kere de bu rüya ölüme işarettir. Zindanda olan biri için de hapishaneden halâs olmaya, günahkâr için tevbeye, kâfir için hidayete delâlet eder.

Rüyada görülen gece, bazı kere de işleri gizlemeğe korku ve şiddetten emin olmağa delâlet eder.

Rüyada kadir, berat, regaib gibi kandil gecelerini görmek, bütün hayırlara, nimetlere ve müjdelere delâlet eder.

Cuma gecesini görmek de böyledir.

Bayram geceleri, müjde, sevinç ve sürura ve akıbetin güzelliğine delâlet eder.

Rüya Yorumlama Sanatı | Ulema

İş hayatınızda bazı sorunlar yaşayacaksınız.

Canınızsıkılacak; fakat güçlü olmaya çalışın.

Rüyalar ve Yorumları | Muabbir

Zifiri karanlık gece dalalete, Gece dinlenmeye, boş durmaya yahut işsizliğe, Bütün zamanın ayışığı olmaksızın gece olduğunu görmek hayatın yoksulluk içinde geçmesine, Zamanın tamamının gece olduğunu fakat ayışığı olduğunu görmek, devlet başkanı yohut cummhurbaşkanının bütün yetkileri başbakana devretmesine, Geceden gündüze erişmek sevinç ve neşeye, Gece, dargın karı-kocanın birleştirilmesine, Gök gürültülü, şimşekli ve fırtınalı gece, o yerde meydana gelecek sapıklığa, Gece inançsız sultana, gündüz müslüman sultana; gece ile gündüz iki hasıma yada iki adil şahide, Gece monoton hayata, yemin etmeye yahut ölüme, Hastanın sabah olduğunu görmesi iyileşmesine, Kadir, Regaib, Mirac, Beraat ve cuma gecelerini görmek bütün hayır kapılarının açılmasına, ilahi yarım ve ihsana delalet eder. Bu rüya sıkıntı ve tasayla yorumlanır.

İş hayatınızda bazı sorunlar yaşayacaksınız.

Canınız sıkılacak; fakat güçlü olmaya çalışın.

İş hayatınızda birtakım sıkıntılar yaşayacaksınız.

Canınız sıkılacak, fakat güçlü olmaya çalışın.

Rüyada görülen gece, issizlige ve bos durmaya işaret eder.

Bir kimse rüyada zamanin tamamen gece görse, o kimsenin dar geçindiğine işaret eder.

Eğer gecenin karanliğinin gittiğini ve gündüz görse ve insanlar da Üzüntülü ve kederli olsalar bu üzüntü ve kederden kurtulurlar kusatma altinda iseler kusatma kalkar, pahalilik içinde iseler, fiyatlar ucuzlar, kimseden sikayetleri varsa, sikayetleri gider. Gece, kankocayi bir araya getirmeye de işaret eder. Gündüz kankocanin aynimalarina işaret eder. Karanlik gece, sapıklıktir.

Eğer gecenin karanligi simsek ve gök gürültüsü ve rüzgarla beraber olursa, bu durumun görüldügü yerde vaki olacak sapikliga işaret eder.

Bir kimse evinde karanlik görse, o kimse bir yola yolculuk eder. Gece ile gündüz birbirine zit iki devlet ricaline işaret eder.

Bazen gece ile gündüz iki düsman ve iki kuma kadına işaret eder.

Bazen de gece, rahatliga ve gündüz mesakkata işaret eder.

Bazen gece nikaha bazen de bosanmaya işaret eder.

Bazen gece, alisverisin durgunluguna, gündüz de alisverisin artmasina kara ve denizde yolculuk yapmaga işaret eder.

Bazen de gece denize ve gündüz karaya işaret eder.

Bazen gece, ölüme işaret eder. Gündüz de öldükten sonra dirilmege işaret eder.

Bazen de gece ile gündüz iki adil sahide işaret ederler.

Rüyada sabah gören kimse hasta ise, hastaliktan kurtulur veya ölür, mahpus ise, hapisten çikar, günahkar ise günahtan tevbe eder. Ticaretinde durgunluk varsa ticareti canlanir. Gecenin gündüze girmesi aksiyle tabir edilir.

Bir kimse zamanin hepsinin gece ve oranin halki da bundan dolayi üzüldüklerini görse, fakirlik ve ihtiyaçli olmaga, açliga ve ölüme işaret eder.

Bazen de gece ve gündüz hayir ve kötülükten uzak olan seyi yaklastirmaga işaret eder.

Bazen de gece ve gündüz pismanligi gerektiren seyi yapmaga işaret eder.

Bazen de geceyi görmek zamanin degismesine, birtakim olaylarin çikmasina işaret eder. Gece, esmer kadına, gündüz beyaz kadına ve kadınlann hamile olusuna işaret eder. Geceyi görmek, elbiseye gündüzü görmek de maasa işaret eder.

Bazen de gece isleri gizlemege ve korkudan emin olmaga işaret eder. Gece teheccüd namazi kilan ve alisveris yapanlar için arzusuna kavusmaga işaret eder.

Bir kimse rüyada gece uyudugunu veya kendisinin geceleyin oyun aletleriyle mesgul görse, bu rüya nimetin gitmesine, olay, hadise, bela ve zahmetin çokluguna işaret eder. Kadir gecesi gibi mübarek geceleri rüyada görmek, bütün hayirlarla müjdedir.

Beraat, miraç ve cuma gecelerini görmek de böyledir.

İş hayatınızda birtakım sorunlar yaşayacaksınız.

Canınız sıkılacak; fakat güçlü olmaya çalışın. İş hayatınızda birtakım sorunlar yaşayacaksınız.

Canınız sıkılacak; fakat güçlü olmaya çalışın.Gece | Rüya Yorumları

Bu Rüyanın Anahtar Kelimeleri: Gece


Berat Gecesi

Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

Rüyada berat gecesini görmek korkulardan, endişeden emin olmaya, günahlarından tövbe etmeye, tövbelerin kabul edilmesine, Allah tarafından mağfiret edilmeye, kederden, gamdan, sıkıntılardan kurtulmaya işarettir. ... Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

Gece Ve Gündüz

Rüyaların Anlamı

Gece ve gündüzden kasit, aydinlik ve karanliktir. Ibn-i Sirin'e göre; karanlik gece görmek gam ve kederdir. Mehtapli, aydinlik, yildizli bir gece görmek, ferah ve sevince ve bolluk ve berekete delalet eder. Karanlik gecede cadde sanarak, bilmedigi bir yolda yürüdügünü gören kimse, din yolunda dogru bir yoldadir.

Cabir'ül-Magribi'ye göre; geceyi aydinlik, gündüz ve günesi doguyor görmek, hayir ve menfaate ve her muradin olacağına isa-rettir.

Bütün dünyada gece olup, kendisinin karanlikta görmek, o yer halkinin keder ve sıkıntı içinde olduklarina işaret-tir.

Evini karanlikta görmek de bir yolculuga çikacağına işaret-tir. Içinde bulundugu karanligin birden bire aydinliga dönüstügünü gören gam ve kederden ve sıkıntıdan kurtulur, fakirse zengin olur. Cafer Sadik'a göre; rüyada karanligin görülmesi bes sekilde yorumlanır: Küfür, hayret, güçlük, mutsuzluk, günah islemek.

Dünyayi gündüz ve nur içinde görmek, islerinde dogruluga;uzun bir ömre; hayir ve hasenata; büyük bir makama erismeye delalet eder.

Bulutsuz, parlak bir günde kendisini yeşillikler için-de yürüyor görmek, gam ve kederden kurtulacağına, bolluk ve fe-rah bir hayata kavusacağına işarettir. ... Rüyaların Anlamı

Gece, Akşam

Büyük Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

Müellif: Zifiri gece karanlığı görmek; üzüntü ve sıkıntıya…

Akşam vakti olduğunu, ancak havanın biraz aydınlık olduğunu görmek; mutluluğa işarettir.

İbn-i Sirin: Gece vakti oyun oynamak; gereksiz, boş ve anlamsız işlere…

Akşam vakti ney ve ut çalıp oynadığınızı görmek; üzüntü ve endişeye işarettir.

Kirmani: Karanlık bir gecede yürüdüğünüzü görmek; doğru yolda ilerlediğinize işarettir.

... Büyük Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

Gecekuşu

Rüyalar Kitabı

Rüyada gecekuşu görmek yolunu şaşırmış bid’alara dalmış, dindar olduğu halde bir müslümana yakışmayan tavırlar sergileyen kimseye işaret eder.

Rüyada gecekuşu tuttuğunu görmek böyle bir kimseyle ahbaplık kurmaya işaret eder. ... Rüyalar Kitabı

Gecelik

İslami Rüya Tabirleri

Kişinin rüyada gecelik görmesi, izzet, ferahlık ve sürura, bekar için de evlenmeye delâlet eder.

Bir genç kızın rüyada bembeyaz gecelik giydiğini görmesi, mutlu bir evlilik yapaca ğına alâmettir. ... İslami Rüya Tabirleri

Gecelik

Büyük Rüya Tabirleri

Rüyada gecelik görmek bekar bir kimse için evlenmeğe, mutluluğa, sevince, ayıplarının gizlenmesine işarettir. ... Büyük Rüya Tabirleri

Gecelik

Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

Refah ve sevince, şeref ve saygınlığa; bekar için evlenmeye delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Pijama. ) Rüyada gecelik görmek, izzet, ferahlik ve sevince, bekar kimse için, evlenmege işaret eder. ... Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

Gecelik, Pijama

Rüya Tabirleri Sözlüğü

Cafer Sadık: Rüyada gecelik/ pijama görmenin üç tabiri vardır:

1-İyi kadın

2-Rahatlık ve kolaylık

3-Üzüntü, sıkıntı ve musibetAllame Meclisi: Gecelik giymek; evleneceğinize işarettir.

İbn-i Sirin: Gecelik, kadına işarettir.

Beyaz ve temiz gecelik giydiğinizi görmek; eşinizin dindar ve iffetli biri olduğuna…

Siyah gecelik giymek; eşinizle sorun yaşayacağınıza…

Mor gecelik giymek; ailenizden yana sıkıntı yaşayacağınıza…

Geceliğinizin kirli ve yırtık olduğunu görmek; eşinizin pinti ve uyumsuz biri olduğuna…

Geceliğinizin yandığını görmek; eşinizin öleceğine işarettir.

... Rüya Tabirleri Sözlüğü

Kadir Gecesi

Rüya Tabirleri Sözlüğü

Rüyada kendisini kadir gecesinde görmek, af ve mağfirete, günahlara tevbeye ve Allahu Teâlâ’ya ilticaya, bol rızka, mal ve menfaate delâlet eder. Kadir gecesinde bir mescidde namaz kıldığını, sonra istiğfar ettiğini görmek, dinde salâha, ahiret saadetine, takva ve veraya delâlet eder. ... Rüya Tabirleri Sözlüğü

Kadir Gecesi

Rüya Yorumlama Sanatı

Rüyada Kadir Gecesini görmek, işlerinde başarılı olacağına, muradına ereceğine ve onun Allah’ın sevgili bir kulu olduğuna yorumlanır ... Rüya Yorumlama Sanatı

Kadir Gecesi

Rüyalar ve Yorumları

Bakınız; Gece.

Rüyada Kadir Gecesini görmek, rüyayı görenin işlerinde, uğraşlarında, isteklerinde büyük bir başarıya ulaşacağına ve onun Allah'ın sevgili bir kulu olduğuna işarettir. Rüyada Kadir Gecesini görmek, işlerinde başarılı olacağına, muradına ereceğine ve onun Allah'ın sevgili bir kulu olduğuna yorumlanır Bir kadir gecesinde kendinizi ibadet eder görmek, o gece bütün tövbe kapilarinin açik bulundugu için, halisane dualarinizin da kabul edileceğine ve günahlarinizdan arinacağiniza delalet eder.

Bir baska rivayete görede: Rüyada Kadir gecesinl görmek, günahlarin affolmasina ve bütün isteklere kavusmayaya işarettir.

Bu rüya rüyalarin en hayırlısidir. ... Rüyalar ve Yorumları

Kandil Geceleri

İslami Rüya Tabirleri

Bakınız; Gece. ... İslami Rüya Tabirleri

Mübarek Gün Ve Geceler

Rüya Yorumlama Sanatı

Bayram, Cuma ve Gece maddelerine bakınız. ... Rüya Yorumlama Sanatı

Regaib Gecesi

Rüyalar Kitabı

Rüyada regaip gecesini ifa ederken görmek tövbe ve istiğfar etmenizin gereğine ve ettiğiniz tövbelerin kabul edileceğine işarettir. ... Rüyalar Kitabı

Regaib Gecesi

İslami Rüya Tabirleri

Rüyada kendinizi regaip kandilini kutlamak için camide ibadet eder görmek, dini vazifelerinizi muntazaman yapakta olduğunuzdan dolayi, günahlarinizin affedileceğine ancak ibadet ve istigfari elden birakmamaniz lazim geldiğine işarettir.

Bir baska rivayete görede: Rüyada regalb kandülnde bulundugunu gören kimse, uzun ömre, bol rizka ve çok hayra erisir.

REHBER, KILAVUZ... İslami Rüya Tabirleri


Benzer Aramalar